Круглий стіл з питань діяльності реабілітаційних центрів в Україні

Питання щодо врегулювання діяльності реабілітаційних центрів, зокрема християнських, сьогодні  стоїть дуже гостро. Загальне законодавство, яким регулюється діяльність таких центрів існує, однак на практиці спеціальні нормативно – правові акти накладають непідйомний тягар на християнські реабілітаційні центри, які здійснюють свою роботу силами волонтерів та за рахунок благодійних коштів, а головне – безоплатно для їх набувачів - людей, які мають залежності (-нарко, -алко, ігроманія або інші види). Якщо цитувати Біблію, то цю роботу можна назвати «відпустити змученого на свободу». Саме такі змучені, часто нікому не потрібні, з якими нормальне здорове суспільство не хоче мати справу,  потрапляють до християнських центрів реабілітації, реінтеграції чи ресоціалізації. Та як би ці центри не називало українське  законодавство, вони роблять неможливе можливим: вчать жити заново, без наркотиків чи алкоголю,  допомогають вирішити багато проблем, фактично  повертають таких людей до соціуму та повноцінного життя. Саме про це і про проблеми  виживання християнських центрів на полі законодавчих реалій та перешкод, йшлося  12 серпня 2021 на  Круглому столі, який пройшов за ініціативою Національної асоціації адвокатів України (далі - НААУ) в співпраці із Громадською організацією «Асоціацією християн юристів «Хушай».

Голова Секції захисту прав на свободу віросповідання та свободу совісті  Комітету захисту прав людини НААУ, керівник Громадської організації "Асоціації християн юристів "Хушай", адвокат Наталія Дорошенко акцентувала увагу учасників Круглого столу на наступному: “Існує ще одна проблема – провокації від правоохоронних органів, незаконні обшуки, вилучення особистих речей або документів, психологічний тиск на реабілітантів з боку правоохоронних органів щодо неправдивих показів стосовно керівників таких центрів. І як результат - відкриття штучних кримінальних проваджень стосовно керівників центрів реабілітації та реінтеграції, грубі порушення їх прав та свобод”.  Також адвокат розповіла про позитивну судову практику захисту прав та інтересів реабілітантів у судах різних інстанцій, яка стала можливою саме завдяки тісній співпраці з центрами реінтеграції та реабілітації. 

Під час обговорення, директор Громадської спілки “Альянс “Перемога” Сергій Довженко поділився історією виникнення перших центрів реабілітації в Україні та зауважив, що саме християни були їх засновниками. "Наразі в Україні функціонує близько 800 центрів реабілітації та реінтеграції залежних людей, а центри реінтеграції громадської спілки "Альянс Перемога" відкриті майже в кожній області нашої країни".

Дмитро Фомченков, представник релігійної організації Християнська Церква "Перемога" та один із керівників  соціальних проектів  “Україна без наркотиків” та “Freedom” Благодійної організації “Всеукраїнський благодійний Фонд “Мир і добробут”, звернув увагу на страшну статистику кількості доступних наркотиків на вулицях нашої країни,  оскільки проблема залежності носить не медичний характер, а поведінковий, що виражається в розладі саме поведінки. "Реабілітація може відбуватись і в умовах стаціонару і в амбулаторній формі, коли людина, що має залежність, не проживає в центрі, а відвідує денні групи спілкування. Така форма реабілітації, як правило, збільшує її термін та може відбуватись набагато довше за часом» - повідомив Дмитро Фомченков.

Юрист та директор  центру  реабілітації  «Прорив Перемога» з міста Житомир, Михайло Кожухар, акцентував увагу присутніх на відмінностях християнських центрів реабілітації від комерційних, метою яких, на жаль, є лише отримання прибутку, а не допомога людям із залежностями. А також ознайомив з рядом труднощів  у роботі центрів, до яких державні органи спочатку просять прийняти «непотрібних суспільству», а потім, керуючись жорсткими нормами законодавства - проводять позапланові перевірки центрів, нерідко  з подальшим їх закриттям. 

По існуючих законодавчих актах, які  сьогодні регулюють роботу ребцентрів, пройшлася юрист  Громадської організації «Асоціації християн юристів «Хушай» Валентина Присяжнюк. Було відмічено, що в законодавстві відсутні дієві механізми діяльності таких центрів для ефективного та доступного вирішення проблем вищезгаданих осіб.

Ще один учасник Круглого столу адвокат та  Голова Секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ Ігор Свєтлічний у своїй доповіді розповів про кейс успішного захисту майна реабілітаційного центру та його керівника від звинувачень у викраденні людей, який став можливим лише завдяки спільним зусиллям колег - адвокатів. 

Хоча, як зазначив Дмитро Фомченков, саме з християнських реабілітаційних центрів до нормального життя за статистикою повертається близько 80% реабілітантів, що в цілому становить найвищий показник серед усіх існуючих центрів.

За результатами обговорення, присутні дійшли висновку, що  християнські організації,  які займаються реабілітацією вищезгаданих осіб наразі особливо гостро потребують правового захисту, а існуюче законодавство – приведення у відповідність до реалій життя, щоб нормативно-правові акти були не лише  хорошими на папері, а й робочими для життя простих громадян нашої країни.

Facebook пастора Генрі Мадава Facebook церкви Перемога VCTV - канал YouTube

Лінія життя (цілодобово):

+380 44 501 69 36,
+380 97 177 22 42,
+380 93 573 44 91,
+380 66 406 65 01;
skype: lifeline.victory
сайт: lifeline.victorychurch.org.ua

Молитва покаяння

Загальноцерковні богослужіння проходять:

м. Київ, вул. Малинська, 16

у неділю о 9:00 та 12:00 (з сурдоперекладом)
у середу о 18:30.

Християнська церква «Перемога» - місце для всієї родини.

Powered by Cornerstone